Има ли десета планета в Слънчевата система




Има ли десета планета в Слънчевата система

Откриването на десетата планета е голямо изкушение. Ами ако тя се намира не в покрайнините на Слънчевата система, а в самото й сърце. През XX век няколко астрономи забелязват движението на подобна на планета мъничка точка между Меркурий и Слънцето. Това хипотетично небесно тяло е наречено Вулкан, но природата му и до днес е неизяснена. В Слънчевата система има девет планети. При четирите от тях от земен тип (Меркурий, Венера, Земя, Марс) повърхността е твърда, при четирите гиганта (Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун) тя е течна или газообразна, а за най-отдалечената от Слънцето – Плутон се знае малко. В тази девятка най-странно е поведението на седмата планета – Уран. Орбиталният маршрут на Уран се характеризира с поразителни отклонения, довели до откриването на Нептун и Плутон.
{jumi[ads/ads-468.php]}
Но необичайното орбитално движение на Уран не се обяснява докрай с влиянието на тези две планети: около 2% от отклоненията си остават загадка. Създава се впечатлението, че действа притеглянето на някакво неизвестно небесно тяло с маса приблизително същата с тази на Уран – около 14 пъти повече от земната. С други думи възможно е в Слънчевата система да има не девет, а десет планети.
{jumi[ads/ads-468.php]}

Ако тайнственото небесно тяло съществува, как да си обясним защо досега не са го открили изключително силните астрономически прибори, включително космическия телескоп „Хъбъл”? Отговора е прост: десетата планета трябва да се търси в покрайнините на Слънчевата система, най-малко на 4 милиарда километра отвъд Плутон. Трудно е да се наблюдава нещо на такова разстояние.